✒ Blogger czy WordPress? — moja historia [+stare posty]
Jeśli interesujesz się blogowaniem, to jedną z pierwszych rzeczy, jakie należy zrobić, aby rozpocząć, jest wybranie odpowiedniej platformy, na której chcielibyśmy umieścić nasze teksty. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które pozwalają na publikowanie treści. Która platforma jest najlepsza i do jakich zastosowań możemy jej użyć?
Nie sposób nie wspomnieć o paru legendarnych platformach, które przez wiele lat zajmowały ważne miejsca w wyścigu o serca ludzi, którzy chcieliby umieścić w internecie swoje kreatywne treści. Jedną z takich platform był chociażby skupiony na umieszczaniu zdjęć polski serwis Photoblog.pl, obecnie już nieco zapomniany, ale wciąż z aktywną bazą użytkowników. Na uwagę zasługuje też na przykład międzynarodowy Tumblr, który znacząco stracił zaufanie niektórych twórców, zwłaszcza publikujących materiały typu NSFW po tym, gdy takie treści zostały zabronione i zaczęły być usuwane przez moderatorów portalu. W tym wpisie pominę jednak wspomniane pozycje na rzecz bardziej wszechstronnych i moim zdaniem prędzej godnych uwagi platform, pozwalających rozwinąć skrzydła od samego początku, nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z publikowaniem.
Będzie to dosyć oczywista wielka dwójka — Blogger i WordPress.
Jeśli chodzi o mnie, sam na początku istnienia mojego bloga (założyłem go 14.10.2014, tutaj można zobaczyć zarchiwizowane posty, klikaj „NEXT POST” na dole strony, strona główna niestety nie działa) używałem ograniczonej funkcjonalności platformy WordPress korzystając z darmowej strony internetowej na WordPress.com. Kreatywne możliwości edycji mojej witryny były tam jednak bardzo ograniczone, nawet jak na darmową platformę, więc w pewnym momencie swoje kroki skierowałem w stronę Bloggera. Po jakimś czasie jednak ograniczenia i problemy Bloggera coraz częściej dawały o sobie znać. Trzeba było poszukać czegoś bardziej sensownego. I tak wróciłem ze swoim blogiem z powrotem do WordPressa. Ale tym razem do WordPressa znanego ze strony WordPress.org, czyli takiego do samodzielnego skonfigurowania na swojej stronie internetowej.
Blogger
Zalety Bloggera
Blogger jest przede wszystkim całkowicie darmowy. To na pewno bardzo ważne dla początkujących twórców, którzy dopiero zaczynają przygodę z pisaniem. Nie trzeba za nic płacić. Dostajemy domenę zakończoną na .blogspot.com i możemy od razu zaczynać pisanie.
Wady Bloggera
Największą wadą dla mnie jest przestarzały edytor pełny błędów. Co prawda Google testuje już od dłuższego czasu nowy wygląd Bloggera, ale ten nowy wygląd powoduje jeszcze więcej błędów niż stara wersja. Nie wygląda też na to, żeby coś się w tej kwestii miało zmienić. Amerykańska firma traktuje Bloggera jakby po macoszemu.
Kolejną rzeczą jest ograniczona swoboda treści. Materiały muszą spełniać wytyczne regulaminu Google’a, nie ma tutaj mowy o całkowitej wolności. Mamy także ograniczone możliwości w używaniu zewnętrznych reklam (poza AdSense) oraz według regulaminu nie możemy sprzedawać powierzchni reklamowej na własną rękę ani umieszczać artykułów sponsorowanych.
WordPress.org
Zalety WordPressa
Po pierwsze – swoboda publikowania treści. Ogranicza nas jedynie prawo kraju, z którego piszemy. Nie trzeba przejmować się, że jakaś część zawartości strony nie będzie zgodna z regulaminem Google’a. Wszystko jest na naszych zasadach.
Po drugie – platforma WordPress jest bezpłatna oraz wszechstronna. Ogromna część całego Internetu działa właśnie w oparciu o WordPressa. To chyba o czymś świadczy.
Wady WordPressa
Jest sam w sobie darmowy, ale żeby go w praktyce używać trzeba ponieść pewne koszty. Są to m.in. koszty zakupu domeny oraz hostingu. Darmowa wersja WordPressa, czyli WordPress.com ma o wiele więcej ograniczeń niż Blogger, więc WordPress.com pomijamy w tym porównaniu. WordPress.org należy zainstalować samodzielnie na własnym lub wykupionym serwerze. Zwykle jest to bardzo proste, dostawcy hostingów umożliwiają nam najczęściej automatyczną instalację WordPressa.
Jak przeniosłem bloga z Bloggera na WordPress.org?
Sam przeniosłem swojego bloga na WordPress.org wykupując domenę w serwisie SeoHost.pl oraz hosting na AttHost. Nie będę się tutaj rozpisywał na temat funkcjonalności usług, ponieważ moja witryna służy do celów prywatnych i nie jest przynajmniej na razie zanadto rozbudowana. Nie testowałem dotychczas zbyt wielu innych dostawców domen i hostingów. Natomiast do przeniesienia wpisów i komentarzy z Bloggera skorzystałem z tego dodatku.
A wy, gdzie macie swojego bloga albo gdzie planujecie go założyć? I dlaczego akurat ta platforma, a nie inna? Zapraszam do sekcji komentarzy.