💎 Top 10 moich ulubionych aplikacji (ft. Mobilne Fotografie)

💎 Top 10 moich ulubionych aplikacji (ft. Mobilne Fotografie)
Mój ostatni wpis z ulubionymi aplikacjami ma już swoje lata (dosłownie!), więc warto byłoby go odświeżyć. Zapraszam więc na kolejną subiektywną listę najbardziej przydatnych na co dzień programów, które ułatwiają życie i sprawiają, że smartfon w kieszeni naprawdę staje się niezbędny i pomaga w codziennych czynnościach. Tym razem nie ograniczamy się do samego Androida. Większość aplikacji, które przytoczę będzie dostępna zarówno na Androida, jak i iOS (z małymi wyjątkami). Ponadto apki z poprzedniego zestawienia mogą się powtarzać, ponieważ z części nadal korzystam i wciąż polecam. Na koniec pojawi się kilka ciekawych propozycji od autora bloga Mobilne Fotografie. Na wspomnianym blogu pojawi się także bliźniacze zestawienie, ale skupiające się na aplikacjach przydatnych konkretnie w mobilnej fotografii – kliknij tutaj.

Nie przedłużając, przejdźmy do konkretów:

BlaBlaCar

Absolutny must have, jeśli często jeździsz samochodem lub podróżujesz między miastami i lubisz sobie zaoszczędzić przy tej okazji. Niezależnie od tego, czy siedzisz za kierownicą, czy na miejscu pasażera. Aplikacja z jednej strony pozwala na udostępnienie swojego przejazdu i zebranie zainteresowanych osób, które złożą się razem z nami na paliwo. A z drugiej strony pozwala zarezerwować sobie przejazd, jeśli chcemy zapłacić trochę mniej niż za autobus czy pociąg, albo gdy akurat przez okres świąteczny nie jeździ w danym miejscu transport publiczny. Usługa posiada system ocen, który pozwala nam z góry na sprawdzenie, czy z danego przejazdu będziemy zadowoleni. Nie jest to taka loteria jak podróż autostopem. Co ciekawe, od niedawna rezerwacja przejazdów na terenie Polski jest bezpłatna. Wcześniej funkcjonowała symboliczna opłata.

⬇ Pobierz BlaBlaCar w Sklepie Play

⬇ Pobierz BlaBlaCar w App Store

Google Keep

Zdaję sobie sprawę, że istnieje wiele bardziej rozbudowanych aplikacji do żółtych karteczek i przypominajek, ale wciąż pozostaję wierny Google Keep. Bardzo lubię cały ekosystem Google’a i korzystam z jego innych narzędzi na co dzień, więc jest do dla mnie najwygodniejsze. Funkcjonalność Keep nie jest jakaś mega rozbudowana, ale dla mnie jest wystarczająca. Interfejs jest ponadto okraszony najnowszymi wytycznymi projektowymi Material Design (niektórzy nazywają to Material Design 2.0), co mi bardzo pasuje, ponieważ lubię spójność. Oczywiście jeśli znacie jakieś lepsze alternatywy to sekcja komentarzy czeka…

⬇ Pobierz Google Keep w Sklepie Play

⬇ Pobierz Google Keep w App Store

Telegram X

W poprzednim zestawieniu ta apka już się w pewnym sensie pojawiła. Ale nie do końca, ponieważ tam została przytoczony główny klient. Telegram X to moim zdaniem lepsza alternatywa dla domyślnej aplikacji Telegram dostępnej na system Android. Plotki głoszą także, że niebawem Telegram zostanie zastąpiony Telegramem X – zarówno na Androida jak i iOS. Istnieje co prawda również o wiele bardziej rozbudowany Plus Messenger (tylko na Androida), ale dla mnie jest on aż nadzbyt rozbudowany i chaotyczny, posiada też wiele niespójności. Wolę korzystać z minimalistycznej wersji popularnego komunikatora, który stawia na prywatność użytkownika oraz komfortowe doświadczenia, a mimo to jest wciąż rozbudowywana o przydatne rzeczy. W kwestii wrażenia z szybkości działania w porównaniu do Facebook Messengera jest to niebo a ziemia. Warto również wspomnieć, że w ostatnich dniach programiści odpowiedzialni za ten komunikator położyli jeszcze większy nacisk na prywatność. Pozostaje czekać na scalenie Telegrama z iksem i Telegrama bez iksa, ponieważ obecnie można się w tym trochę pogubić.

⬇ Pobierz Telegram w Sklepie Play
⬇ Pobierz Telegram X w Sklepie Play

⬇ Pobierz Telegram w App Store
⬇ Pobierz Telegram X w App Store

Lawnchair

W mojej opinii jest to obecnie najlepszy program uruchamiający (launcher) dostępny na Androida. Launcher ten jest on o wiele lepiej zaprojektowany niż inne bardzo popularne alternatywy takie jak Nova Launcher, ponieważ wydaje się lżejszy, ładniejszy i spójniejszy. Przykładowo – w Nova Launcher rozmieszenie i rozmiary ikon trzeba specjalnie regulować, żeby wyglądało to estetycznie, natomiast Lawnchair automatycznie dopasowuje wszelkie rozmiary i marginesy w rozsądny sposób. A mimo to umożliwia dosyć rozbudowaną personalizację. Nie jest też przeładowany niepotrzebnymi funkcjami jak na przykład Action Launcher. Posiada również integrację z usługami Google’a, na przykład bez problemu wyświetlimy za jego pomocą widget At a Glance. Polecam zmienić domyślny launcher który był zainstalowany na telefonie po wyjęciu go z pudełka na Lawnchair. Poczujesz na pewno znaczną różnicę! Polecam wersję alpha, ponieważ oficjalna ze Sklepu Play wygląda jak na dzisiejszy dzień już trochę archaicznie, wydaje się przestarzała. 😉 Ale spodziewamy się w niedługim czasie aktualizacji w finalnym kanale. A Ty, jakiego launchera używasz?

⬇ Pobierz Lawnchair w Sklepie Play
🐛 Pobierz Lawnchair alpha z oficjalnego kanału na Telegramie

Mi File Manager

Do niedawna korzystałem z Amaze File Manager, ale w końcu przekonałem się do czegoś innego. Mimo, że lubię spójność oraz styl Material Design zdecydowałem się zmienić swój domyślny menedżer plików na Mi, ponieważ zaskoczył mnie on szybkością, intuicyjnością oraz wystarczającą ilością funkcji. No i jest darmowy! Nie trzeba wykupować wersji premium po np. 30 dniach, jak to ma miejsce w przypadku chociażby Solid Explorer. Brakuje co prawda spójności z czystym Androidem, ale nadrabia responsywnym działaniem. Polecam spróbować.

⬇ Pobierz Mi File Manager w Sklepie Play

Pan Paragon

Względnie niedawne odkrycie, ale już teraz bardzo często z niego korzystam. W końcu można pozbyć się masy paragonowej makulatury. Wszystko znajduje się w aplikacji i jest synchronizowane z chmurą, wersje papierowe można wyrzucić do kosza, wystarczy zalogować się na przykład do swojego Konta Google i gotowe. Oprócz przechowywania w aplikacji dowodów zakupu (czyli korzystania zgodnie z przeznaczeniem), osobiście czasami wgrywam tam inne dokumenty, które chciałbym mieć pogrupowane pod ręką. Na głównym ekranie apki jest podział na przejrzyste kategorie, a wszystkie dodane produkty można ręcznie edytować.

⬇ Pobierz Pan Paragon w Sklepie Play

⬇ Pobierz Pan Paragon w App Store

TV Time

Jeśli oglądasz seriale na Netfliksie, to strona automatycznie zapisuje Ci ostatni stan oglądania, więc nie ma problemu ze śledzeniem na bieżąco przygód ulubionych bohaterów bez obawy, że zapomnimy gdzie skończyliśmy i będziemy musieli szukać danego odcinka. Co jednak, jeśli oglądamy coś w telewizji lub gdzie indziej? Albo gdy dany serial nie jest emitowany regularnie? Z pomocą przychodzi najpopularniejsza aplikacja tego typu, czyli TV Time. Poza możliwością odznaczania odcinków które już obejrzeliśmy, jest możliwość przejrzenia (i również zapostowania) reakcji na dany odcinek, na przykład w formie memów lub kadrów z opisami. Jest to nie tylko funkcja społecznościowa, ale również praktyczna, ponieważ w ten sposób możemy sobie w miarę przypomnieć ostatni odcinek. Społeczność na TV Time jest bardzo ogarnięta, więc nie uświadczymy tam spoilerów.
Zacząłem aplikacją podróżniczą i taką również zakończę moją osobistą listę ulubionych apek. Oczywiście na codzień korzystam z Map Google, ale czasami nie są one wystarczające. Zwłaszcza w miastach, gdzie przystanki oraz rozkłady komunikacji publicznej nie są wprowadzane do bazy Google’a. W Warszawie wirtualny atlas od firmy z Mountain View może być wystarczający do swobodnego poruszania się transportem zbiorowym, ale gdy odwiedzimy kolejne polskie miasta, to okaże się, że zacznie być bezużyteczny. Wtedy przydaje się Jakdojade. Pozytywnym zaskoczeniem w tej aplikacji jest dla mnie mały szczegół – można zobaczyć przejazdy które już odjechały po prostu przeciągając w górę, a nie ręcznie zmieniając czas odjazdu na przeszły. Poza tym czas odjazdu danego pojazdu wyświetla się w bardziej ludzki, intuicyjny sposób. Szkoda, że wyszukiwanie konkretnych ulic z numerami budynków nie działa idealnie. Ale na pewno będzie to poprawiane.

AKTUALIZACJA: Właściwie chwilę po publikacji tego posta, aplikacja (przynajmniej na Androida) dostała chyba dość dużą aktualizację, która wydaje się jeszcze bardziej poprawiać wygodę korzystania z Jakdojade. Poprawiono cały design i działanie aplikacji. Więc teraz tym bardziej warto.

⬇ Pobierz Jakdojade w Sklepie Play

⬇ Pobierz Jakdojade w App Store

To jeszcze nie koniec!
Poniżej znajdziecie dwie propozycje od Tymka – autora bloga Mobilne Fotografie:

Skycash

Aplikacja Skycash to jest mój must have i szczerze nie wyobrażam sobie, aby gdzieś jechać bez kupowania biletu przez tę aplikację. Przez Skycash nie tylko mamy możliwość kupowania biletów na komunikację miejską, pociągi itd. Możemy przez tę aplikację zapłacić za parking w centrum miasta, kupić bilety do kina, opłacić rachunki, zakupić ubezpieczenie, zapłacić za lot, czy nawet kupić bilet do Narodowego Parku Tatrzańskiego. Skycash ma wiele funkcji, jednak moją ulubioną jest zakupywanie biletów na pociąg – w łatwy i szybki sposób, bez stania w kolejce jesteśmy w stanie zakupić sobie bilet, jest to największa zaleta tej aplikacji, że nie tracimy naszego cennego czasu w kolejkach, aby zakupić jakikolwiek bilet. Polecam skorzystać z tej opcji, a na pewno na jednym bilecie się nie
skończy.

⬇ Pobierz Skycash w Sklepie Play

⬇ Pobierz Skycash w App Store

Podcasty Google

Kolejna aplikacja od naszej sławnej firmy Google, jednak zauważyłem, że Podcasty Google nie są aż takie znane jak np. Zdjęcia Google, czy Google Keep. Jednak w tej aplikacji możemy trzymać, czy nawet wyszukać za darmo nasze ulubione podcasty i w chwili wolnego, czy w trakcie jazdy do szkoły/pracy słuchać naszych ulubionych autorów podcastów i przyswajać w wygodny dla nas sposób wiedzę. Co również jest ważne, to Podcasty Google umożliwiają nam na pobranie podcastów na nasze urządzenie, więc w podróży na spokojnie możemy ich słuchać, nie martwiąc się o nasz pakiet danych lub zasięg. W samej aplikacji też mamy zapisywane nasze postępy i gdzie konkretnie skończyliśmy słuchać nasz podcast. Dodatkowo w aplikacji mamy możliwość subskrybowania naszych ulubionych Twórców i na pewno nie przegapimy ich najnowszych treści audio.

⬇ Pobierz Google Podcasts w Sklepie Play

Zobacz też wpis na blogu Tymka:
0
🎄 Jak korzystnie kupić smartfona w 2019 roku 😒 Najgorsze absurdalne trendy w smartfonowym świecie