🆚 Android czy iOS? Który system wybrać?
Decydując się na zakup smartfona zwykle patrzymy nie tylko na wygląd zewnętrzny urządzenia, ale również na to, co ma “w środku”. Na świecie znajdują się znawcy, którzy świadomie wybierają dany telefon (i system) wiedząc, jakie funkcje mu zaoferuje. Są też tacy, którzy wahają się, jaki wybrać. Z pomocą zwłaszcza dla tych drugich może przyjść artykuł, który właśnie czytasz. W dalszej części tego tekstu wymienię moim zdaniem najważniejsze zalety i wady obu systemów. Należy pamiętać, że nie da się jednoznacznie określić, który z nich jest lepszy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Wybierajmy świadomie. Oba systemy oferują dużą liczbę apek dostępnych w dedykowanych wirtualnych sklepach.
(W tym porównaniu celowo nie biorę pod uwagę Windows Phone, ponieważ jest bardzo mało popularny oraz oferuje strasznie małą liczbę dostępnych w dedykowanym sklepie aplikacji. Tym samym odradzam wybór tego systemu. Zdaję sobie jednak sprawę, że istnieją miłośnicy tego rozwiązania).
iOS
Zalety:
- Większe bezpieczeństwo niż w przypadku Androida, ponieważ iOS jest bardziej “zamkniętym” oprogramowaniem.
- Lepsza optymalizacja całego systemu.
- Szybkość – najnowsze iPhone’y zawsze zdobywają najlepsze wyniki w benchmarkach.
- Prosty wybór – na rynku dostępne są najczęściej dwa modele – iPhone bez dopisku “Plus” (mniejszy) i z dopiskiem “Plus” (większy).
- Zawsze najnowsza wersja systemu – Apple udostępnia najnowszego iOSa jednocześnie na wszystkie modele.
Wady:
- Brak możliwości wysyłania różnych rodzajów plików poprzez Bluetooth lub Wi-Fi Direct.
- Brak możliwości korzystania z urządzenia jako pamięci na dowolne pliki (jednak można przechowywać zdjęcia, muzykę, wideo).
- Brak trybu wielu okien.
- Przycisk cofania/wstecz znajduje się zwykle wyłącznie w górnym lewym rogu, więc dostęp do niego może być utrudniony podczas korzystania ze smartfona jedną ręką.
Android
Zalety:
- Niemal nieograniczone możliwości personalizacji – możliwość całkowitej zmiany ekranu głównego, ikon itp., a nawet całego “systemu”.
- Tryb wielu (najczęściej dwóch) okien.
- Różnorodność dostępnych na rynku urządzeń wyposażonych w ten system – każdy znajdzie coś dla siebie.
- “Czysta” wersja systemu idealnie pasuje do całego ekosystemu Google’a.
Wady:
- Fragmentacja oraz “spóźniające się” aktualizacje – najnowsza wersja systemu znajduje się na niewielkim odsetku urządzeń znajdujących się obecnie w użytku.
- Mniejsze bezpieczeństwo, ponieważ system jest bardziej “otwarty” (jednak przed modyfikacjami poziom bezpieczeństwa można w pewnym sensie i w pewnych przypadkach przyrównywać do iOS).